O klube

Košický Klub kaktusárov vznikol v roku 1965 pod vedením dnes už nebohého predsedu Jozefa Hečka, najskôr ako krúžok pestovateľov, neskôr už ako pobočka známeho brnenského klubu Astrophytum. Prechodne existoval aj ako odbor Slovenského zväzu záhradkárov, kým sa dopracoval až po terajšiu formu Klubu kaktusárov v rámci Česko-slovenskej spoločnosti pestovateľov kaktusov a sukulentov.

Schádzame sa každý prvý utorok v mesiaci o 17:30 hod. v priestoroch Botanickej záhrady UPJŠ Košice, ktorá je našim hlavným a jediným sponzorom. Schôdzky sú zamerané na výmenu skúseností z pestovania, ale aj materiálu pre výsevy, miniburzy prebytkov, pravidelné tomboly a dražby. Obľúbenou súčasťou sú prednášky s videoprojekciami z expedícií kaktusárov z celej ČR a SR, ale aj lokálne miniprednášky našich členov na konkrétne aktuálne témy podľa kaktusárskeho kalendára. Pravidelnou súčasťou našich výročných schôdzí sú projekcie z našich zájazdov po zbierkach a výstavách. Kontakt s kaktusárskym hnutím nám umožňuje aj odber časopisov Kaktusy, Cactaceae, Adenium a Minimus.


Spoločne s Botanickou záhradou poriadame jarnú výstavu "Pichľavá krása z ríše rastlín", zúčastňujeme sa jarných a jesenných Dní otvorených dverí Botanickej záhrady a jarnej a jesennej výstavy Záhrada. Kolega Bokotej pripravuje vlastné výstavy: Sukulentný svet na Maši. Snažíme sa raz ročne stretnúť pri kaktusárskej guláš-párty na záhrade pri skleníku u niektorého z členov. Návštevy v zbierkach sú po predbežnej dohode možné u našich členov Dusku, Rohrera, Bokoteja, Onušku, Danku a samozrejme aj v najväčšej zbierke na Slovensku - v Botanickej záhrade Košice.