In memoriam JOZEF HEČKO - * 4. 12. 1938 - † 22. 6. 2007

Keď sa začínala písať história Klubu kaktusárov v Košiciach v roku 1965, stál pri jeho zrode ambiciózny záhradník Jozef Hečko.V krátkom čase si našiel tie pravé vzory, vznikol krúžok pod záštitou klubu Astrophytum Brno.

Súčasne sa budovala aj kaktusárska expozícia v Botanickej záhrade UPJŠ Košice. Dnes je najväčšia na Slovensku. Viac ako 40 rokov bol Jozef Hečko spojovacím prvkom medzi Klubom a Botanickou záhradou. S prestávkami 40 rokov budoval nielen kaktusové a sukulentné zbierky, ale na vysokú úroveň povýšil aj pestovanie orchideí a tilandsií. Jeho expedičné cesty do Mexika, Thajska a Nicaragui znamenali vždy ďalšie obohatenie fondov Botanickej záhrady. A nielen vlastnými rastlinami, ale aj novými skúsenosťami, ktoré okolo seba vždy rád rozdával. To posúvalo aj krúžok kaktusárov dopredu až k vzniku samostatného Klubu. Rozsah záujmov milovníka prírody – pána záhradníka Jozefa Hečka bol obrovský. Úspechy dosiahol aj v šľachtení gladiol, nevynechal ani ovocné dreviny a zeleninu. Každú voľnú chvíľu využíval na cesty do prírody. Vyrážal za európskymi orchideami po celej republike, ale aj do Chorvátska. Vytvoril si aj zbierky minerálov a morských mušlí. Osobitnou činnosťou bola jeho práca na záchrane existujúcich zbierok.


Do posledných chvíľ vrubľovaním a novými výsevmi sa snažil udržať rozmanitosť a kvalitu zbierky. Mimoriadne ťažko niesol odchod do dôchodku. Odchod od nedokončenej práce. S tým sa nedokázal nikdy zmieriť. Je až symbolické, že aj v posledných hodinách posledných dní to bola jeho hlavná myšlienka. Na blížiaci sa víkend si dojednal, že príde do Botanickej záhrady navrubľovať niektoré pripravené výsevy, dokončiť prácu. Žiaľ, už sa nemohol dotknúť svojich kaktusových detí. V piatok, 22. júna 2007 nás náš priateľ, bývalý predseda Klubu, otec rodiny, biológ a záhradník Jozef Hečko náhle navždy opustil. Ťažko sme sa lúčili - ďakujeme a nezabúdame, Jozef, česť Tvojej pamiatke .